Renata Dušková 4.9.2023 - Renata Dušková

Školní rok 2023/2024 slavnostně zahájen

Školní rok 2023/2024 slavnostně zahájen

Dozvuky letních prázdnin zůstávají v každém z nás. Vzpomínky na cestování, výlety, letní tábory či odpočinek u vody spojený s vodními aktivitami. V mnohých z nás stále ještě rezonuje mnoho zážitků, ale třeba i letní lásky.

 Avšak  letní prázdniny jsou  již minulostí  a 4. září 2023 jsme slavnostně zahájili  školní rok 2023/2024.

Do kroniky školy zapisujeme nový okamžik. Otevřeli jsme dvě třídy oboru praktická sestra! V letošním roce na naší škole studuje poprvé v historii školy největší počet žáků, a to celkem 280.

Stalo se milou tradicí, že první školní den zahajujeme v náchodském Kině Vesmír. Slavnostního setkání se účastnili všichni žáci. Své děti, které nastoupily do prvních ročníků, podpořili i někteří  rodiče. A jaké by to bylo přivítání bez pana ředitele Davida Hanuše a učitelů školy? Samozřejmě ani oni nechyběli Vektorový obrázek, ilustrační klipart Emotikon zdarma ke stažení, Smajlíci vektor do vašich dokumentů

Bylo nám velkou ctí mezi námi přivítat starostu Města Náchod Jana Birke. Pan starosta si pro nás připravil hned několik překvapení. Třídní učitelky z jeho rukou obdržely krásnou květinu s přáním mnoha úspěchů v novém školním roce. A následně přítomné seznámil s investicí, která v příštím roce pomůže k rekonstrukci budovy školy tak, aby se stala nejenom důstojným místem pro studium, ale zejména pojmula navýšený počet žáků. Pan starosta mimo jiné vyzdvihl náročnost a důležitost zdravotnického povolání a povolání  pracovníků v sociálních službách.

Dalším významným hostem byl ředitel Oblastní nemocnice Náchod Jan Mach, který nás seznámil s některými investicemi, zejména s výstavbou nového urgentního příjmu, a s realizací 2. etapy výstavby nové nemocnice. Rozvoj nemocnice vede také k větším možnostem pracovního uplatnění zdravotnických pracovníků. Na závěr se s námi podělil o děkovné dopisy, které nemocnice obdržela za poskytnutou péči. V těchto poděkováních byly zmíněny i naše žákyně, které do nemocnice chodí na odbornou praxi. I Jan Mach popřál všem žákům a pedagogům úspěšný školní rok. 

Ke slavnostnímu zahájení neodmyslitelně patří bohoslužba vedená školním kaplanem Radimem Žárským. Hlavní tématem byla myšlenka, že posmívání je opakem moudrého jednání a v posledním se obrací proti těm, kdo se posmívají. Satira a smysl pro humor jsou skvělé a na škole je budeme podporovat. Uděláme vše proto, abychom vytvořili podmínky pro tzv. „ No shame zone“. „Pak nám na škole bude skvěle,“ dodává kaplan.

Dále promlouval o tom, že škola má být dílnou lidskosti, nikoliv mučírnou ducha.

Po společném slavnostním zahájení jsme se vrátili zpět do školních lavic. Ve třídách proběhly třídnické hodiny a žáci prvních ročníků odjeli na adaptační pobyt do Tábora J. A. Komenského v Bělči nad Orlicí.

A slovy učitele národa se rozloučíme:

„Kořeny vzdělání jsou trpké, ale plody sladké…“ (Pampaedie, K. VII., 30)

 A tak tomu také ve skutečnosti je. Ale přece bychom měli zvážit, zda by se nedala cesta od kořenů alespoň trochu osladit…

 

 

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies