Renata Dušková 8.3.2023 - Renata Dušková

Návštěva Senátu Parlamentu České republiky

Návštěva Senátu Parlamentu České republiky

V úterý 7. března 2023 měli vybraní žáci školy výjimečnou příležitost navštívit

horní komoru Parlamentu České republiky.

Na půdě Senátu je osobně pozdravil senátor Martin Červíček. 

Nevšedním zážitkem bylo překvapení, které pro žáky připravil v jednacím sále. Překvapivé bylo už to, že se každý žák mohl posadit na místo libovolného senátora, užít si křeslo a z blízka si prohlédnout a osahat stolek s hlasovacím zařízením. Pan senátor pro ně navíc připravil simulaci senátního jednání a velmi živě jim přiblížil, jak vypadá přednesení návrhu pro hlasování. Ti nejodvážnější se také postavili k řečnickému pultu a vyjadřovali svá pro a proti pro navrhovaný zákon.

Pan senátor doplňuje:  „Snažím se, aby si studenti z návštěvy odnesli něco více, než jenom encyklopedické shrnutí o historii a současném fungování Senátu Parlamentu České republiky.  Chci jim interaktivní formou přiblížit systém fungování státu včetně Senátu, tedy jedné ze zásadních složek státu, a zapojit je do modelových situací jednání ke konkrétním tématům.“

Návštěva byla spojena i s prohlídkou Valdštejnského paláce, sídla Senátu. Velmi milý a příjemný průvodce, student právnické fakulty, nás seznámil nejenom s historií paláce a historií Valdštejnů, ale také s právním zaštítěním moci v České republice.

Děkujeme panu senátorovi za velmi živou a přínosnou exkurzi, kterou nám umožnil. Přestože je jeho diář naplněn, našel si ve svém nabitém programu čas i na naše žáky. Velmi si také vážíme jeho ocenění, které patřilo žákům za jejich zájem a připravenost. „Jejich přístup mi dává naději, že se v budoucnu třeba dočkáme ve veřejném životě více konstruktivních debat, které povedou k prosperitě naší země,“ dodává na závěr pan senátor.

Naše škola zpracovává v souvislosti s využitím webových stránek pouze taková cookies, která jsou nezbytně nutná pro zajištění provozu webových stránek a internetových služeb, a u kterých není nutno získat souhlas uživatele webu (technické a relační cookies). Pravidla cookies